Stropné konštrukcie
(klenby, drevené stropy, keramické stropy)
Stropné konštrukcie a stužujúce pásy sú spolu s prekladmi a prievlakmi vodorovné nosné konštrukcie budov. Úlohou týchto konštrukcií je prenášať zaťaženie do zvislých konštrukcií a súčasne vystužovať budovu vo vodorovnom smere. Stropy majú prenášať všetky zaťaženia, ktoré na ne pôsobia, musia vyhovovať požiadavkám tepelnej a zvukovej izolácie a musia byť odolné proti ohňu.
1.Užitočné zaťaženie :
a) stále - vlastná váha stropnej konštrukcie, trvale zabudované zariadenia
b) dočasné - ľudia, premiestniteľný nábytok, zariadenia
c) mimoriadne - sneh, zemetrasenia, ...
2.Protipožiarna odolnosť stropov :
Stupeň bezpečnosti proti ohňu je určený pri každom objekte.
Poznáme 5 stupňov bezpečnosti :
a) nehorľavé(klenby, ker. žb. stropy, monolit) - 90 min
b) nehorľavé (oceľové stropy chránené omietkou) - 60 min
c) ťažko horľavé( drevené s násypom >8mm a podhlad.) - 45 min
d) ťažko horľavé( drevené bez násypu chránené omietkou) - 15 min
e) horľavé ( drevené nechránené nehorľavým materiálom)
3.Nepriezvučnosť stropov :
Je veľmi dôležitou požiadavkou rozdeľuje sa zvukovú nepriezvučnosť vzduchovú a kročajovú.
Zvuková izolácia sa podľa normy delí na 8 skupín a hladina hluku sa meria v decibeloch.
Vzduchová nepriezvučnosť- pri tuhých homogénnych konštrukciách závisí vzduchová nepriezvučnosťod ich plošnej hmotnosti. Nepriezvučnosť vzrastá s rastúcou hmotnosťou stropnej konštrukcie.V súčasnosti sa však prierezy stropných konštrukcií navrhujú pokiaľ možno tenké a ľahké. Tlmiaci násyp sa nahrádza izolačnými doskami hrúbky 2-3cm. Pri ľahkých nosných stropných konštrukciách sa vzduchová nepriezvučnosť zväčšuje akustickou izoláciou (akusticjým podhľadom).
Kročajová nepriezvučnosť- žiadna konštrukcia sama o sebe nedosiahne dostatočnú kročajovú nepriezvučnosť. Dostatočnú nepriezvučnosť dosiahneme len položením vhodnej podlahy. Hmota podlahy a podkladu má mať veľkú zvukovú pohltivosť. Nášľapná vrstva podlahy nesmie byť tuho spojená s nosnou stropnou konštrukciou. Inak sa hluk a nárazy priamo prenášajú do nosnej konštrukcie. Podlahu dobre zvukovo izolujeme a oddelíme pružnou vložkou.
4.Tepelnoizolačná schopnosť stropov :
Stropy musia zabezpečovať príjemnú tepelnú pohodu v miestnosti. Ideálny by bol taký stav, keď teplo, ktoré produkuje človek, by bolo v rovnováhe s teplom, ktoré je okolie schopné absorvovať.
Rozdelenie stropných konštrukcií podľa materiálu a technológie základného nosného prvku :
1.Klenby
2.Drevené stropy
3.Stropy z oceľových nosníkov :
a) stropy do nosníkov
- priame klenby
- doskové stropy do valcovaných nosníkov tvaru I
b) stropy z oceľových plnostenných a priehradových nosníkov
c) plechové stropy
4.Keramické stropy
5.Železobetónové stropy
a) monolitické
b) montované
1. Klenby
Klenba je oblúková stropná konštrukcia, prenášajúca celé zaťaženie, ktoré na nej spočíva, vrátane svojej vlastnej hmotnosti, šikmo do podpier.
Druhy klenieb :
a) valená
b) kláštorná
c) korýtková
d) zrkadlová
e) kupola
f) česká
g) krížová
h) lunetová
Vymurovávanie klenieb :
Klenbové pásy dverných a úzkych okenných otvorov sa zvyčajne vymurovávajú s malou výškou klenbového oblúka, takže oblúk sa môže pri omietaní vyrovnať maltou a potom tvorí rovné nadpražie.
Tehlové pásy sa súčasne vymurovávajú z obidvoch strán a pokračuje sa až do stredu pásu, aby podopierajúca skruž nebola jednostranne zaťažná, čím by sa už pri vymurovávaní pásu tvorili v záklenku trhliny. Smer ložných škár sa kontroluje povrázkom, ktorého jeden koniec je upevnený v strede zakrivenia klenbového pásu.
2. Drevené stropy
Stretávame sa s nimi pri adaptáciách a rekonštrukciách, lebo sa využívali len do 2.svetovej vojny.
Výhody :ľahká spracovateľnosť dreva, ľahké a rýchle vybudovanie stropu, okamžitá únosnosť, vhodné pre atypické stavby s rozličnými hĺbkami traktov, dobrá tepelná a zvuková izolácia, konštrukčná spoľahlivosť
Nevýhody :malá odolnosť proti ohňu (horľavé stropy nechránené nehorľavým materiálom, ťažko horľavé chránené nehoľavou omietkov), hniloba, škodcovia
Horľavé stropy
Povalový strop:polohranené trámy alebo pritesaná guľatina sa ukladala vedľa seba. Povaly sa spájali buď skobami, alebo rozpínacími kolíkmi. Použitie do maximálneho rozpätia 4,5 m. Je nutné podoprieť prievlakom spodné líce povaly.
Lepenicový strop:najčastejším nosným prvkom guľatina, ktorá je osovo uložená na vzdialenosť 100-200cm. Zaklop je vyhotovený z tenkej tyčoviny priemeru 6 - 7 cm kladenej tesne vedľa seba. Na zaklope je hlinená mazanina hrubá 4-5 cm.Podhľad je mazanina s prímesou pliev a sečky.
Trámové stropy :
1.jednoduchý s viditeľnými trámami - Trámy sú uložené v osovej vzdialenosti 90-100cm.Ukladajú sa v kapsách muriva na drevené podklady. Prierezové rozmery sa volia podľa zaťaženia a rozpätia. Na trámy sa položí z dosák alebo s fošní na zraz alebo na poldrážku zaklop, ktorý tvorí najčastejšie podlahu.
2.s viditeľnými trámami so záklopom a násypom - Vyhotovenie tak ako v predchádzajúcom, len má zväčšenie požiarnej bezpečnosti a nepriezvučnosti. Násyp 80-160 mm sa kladie na záklop dosiek. Podlaha sa pribíja na vankúše uložené v násype.
Polohorľavé stropy
Trámový strop so zapusteným záklopom: výhoda že zmenšuje celkovú hrúbku stropu. Aby sa dodržala jednotná hrúbka násypu okolo trámov i vankúšov vkladajú sa vankúše rovnobežne s trámami.
Trámový strop s trstinami:tam, kde bol podhľad vyzdobený štukovou dekoráciou. Nevýhoda je veľká spotreba dreva a väčšia hrúbka stropu.
Fošňový strop: úspornejší ako ostatné v spotrebe dreva. Fošne sa medzi sebou vystužia proti vybočeniu krížovými rozperami z lát alebo z dosák v každom poli
vo vzdialenosti 120-150cm.
Osobité stropy: vznikli so zreteľom na úsporu dreva. Prefabrikujú sa stropnice tvaru I a štvorcového prierezu, zostavené z ostro hranného reziva, spájaného lepením alebo zbíjaním.
3. Stropy oceľových nosníkov
Keramické :
CSD-HURDIS - stropné dosky, dobré tepelno a zvukovo izolačné vlastnosti,ľahko sa prispôsobujú tvaru miestnosti, menšia nosnosť. Môžu byť: - so šikmým čelom a keramickou pätkou
- kolmým čelom
- stropné dosky sa ukladajú na oceľové nosníky tvaru I uložené na nosných múroch. Kladú sa vo vzdialenosti 100-150cm. Dosky sa ukladajú na spodnú prírubu nosníka, výnimočne tiež na hornú prírubu.
Priame klenby :
Vytvárajú sa z obyčajných tehál tak, že zovretie je 3-5cm a pri omietaní sa vyrovná s omietkou.Doskové stropy s oceľových nosníkov prierezu tvaru I sa líšia od priamej klenby tým, že sa medzi jednotlivé nosníky na spodné príruby kladú dosky. Keramické dosky HURDIS s kolmým a šikmým čelom. Pri šikmých čelách s používajú pätky, ktoré zvyšujú odolnosť nosníka voči ohňu a korózií.
4. Keramicé stropy
Nosným prvkom tejto stropnej konštrukcie je prefabrikovaný keramický nosník zostavený z dutých keramických tvaroviek. Keramické tvarovky sa pri zostavovaní spájajú cementovou maltou. Zabetónovaním škár a roznášacej dosky vznikne únosná, ľahká stropná konštrukcia s rovným podhľadom do rozpätia až 6,5m.
MIAKO- stropná vložka, vkladá sa medzi žb. alebo tehlové nosníky
ARMO- stropné tvarovky, výplň pre železobetónové stropy
POROTHERM