Geodézia je prírodná veda, jedna z vied o Zemi, ktorá pomocou geometrických fyzikálnych metód získava o Zemi údaje metrického a fyzikálneho charakteru. Je to súčasne technický odbor, ktorý zisťuje geometrické údaje pre tvorbu máp a pre potrebu iných oborov.
STN 73 0401 "Názvoslovie v geodézii a kartografii" str. 14/126
Geometrický plán - Význam a využitie
Už od nepamäti si človek bránil svoje územie a každého votrelca vyháňal. Svoj priestor si aj vyznačil rôznymi spôsobmi. Toto zdedil od svojich predkoch, zvieratách, ktorí si tiež vyhradzujú svoje teritórium. Na tomto území lovia a zbierajú lesné plody. Toto územie si značkujú, aby susedia vedeli kam nesmú vkročiť.
To isté je blízke aj ľuďom. Svoje parcely si vytyčujú a označujú kolíkmi, kameňmi alebo oploťujú iným materialom. Vo vyspelej spoločnosti si toto vlastníctvo zaznačujú v úradných listinách z dôvodu možných nejasností.
Prvé znaky o záznamoch vlastníctva pozemkov sú z doby kamenej. Našla sa vykopávka mamutieho kla, na ktorom je vyrytá schéma pozemkov. Prvý kataster vytvorili v starom Egypte.
Najstarší známy kartografický prejav
23.tisícročie pred Kristom
Kel z mamuta s vyrytými meandrami rieky Dyje
Pozemky majú osobitný význam pre existenciu ľudstva. Ako majetok majú najväčší význam, pretože sa nemôžu rozmnožovať Až na malé výnimky – umelé ostrovy v Japonsku, stavby na mori v Arabských emirátoch, odvodnenie a vytvorenie plochy v Holandsku. Toto ale tvorí len mizive promile z ostatných pozemkov. A náklady na takýto majetok je enormne drahý. Čiže pozemky sú najžiadanejším tovarom. Financie vložené do pozemkov sú najlepšie investované. Je to úzkoprofilový tovar s vysokou nadobúdajúcou hodnotou. Nehnuteľnosti sú najhodnotnejšou vecou pre uloženie financií ako aj zábezpekou pre poskytovanie úverov.
Prevody, predaje a prechody vlastníctva nehnuteľností je možné zabezpečiť jedine v právnom štáte, ktorý musí mať jasno o všetkých nehnuteľnostiach. Musia byť správne zaregistrované a musí byť vedená úplná a dostatočná, jednoznačná evidencia. Musia byť podchytené všetky konkrétne znalosti a dannosti o patričnej nehnuteľnosti ako je tvar, poloha, veľkosť, rozsah, vplyv na susedné nehnuteľnosti a tiež práva na túto nehnuteľnosť pre osoby zainteresované ako aj pre tretie osoby a všetkých, ktorí sú zapojení do problemov ohľadne danej nehnuteľnosti. Štát musí chrániť práva vlastníkov, ochraňovať pred zásahom inej osoby a zabezpečovať právny a riadny prevod a prechod nehnuteľností. Ak by štát nevytvoril všetky podmienky zaregistrovania nehnuteľnosti ako jeho geometrický tvar, ale aj všetky právne vzťahy týkajúce sa danej nehnuteľnosti, alebo tieto podmienky nie sú dostatočne, nemožno rozvíjať takýto štát po stránke ekonomickej. Pribrzdí sa rozvoj krajiny, nakoľko stratí atraktivitu pre prípadných investorov. Zvýšia sa náklady na poistenie podnikania a tým atraktivita štátu.
Podľa protokolu Európskej konvencia na ochranu ľudských práv a základných slobôd má každý majiteľ nehnuteľnosti právo na zabezpečenie svojho majetku. Toto právo zaväzuje štát spravovať systém právnych vzťahov k nehnuteľnosti. Tento systém slúži verejnosti.
Kataster nehnuteľností Slovenskej republiky je takýmto orgánom, ktorý spĺňa plnenie funkcií štátu ako aj informačný systém. Kataster nehnuteľností je najväčší informačný a štatistický systém štátu. Vyžaduje absolútnu presnosť a spoľahlivosť správnych údajov. Údaje katastra nehnuteľností majú záväzne právne a ekonomické dôsledky.
Geometrický plán je technický podklad právnych úkonov a iných listín; vyhotovuje sa vždy na základe výsledkov geodetických prác a obsahuje najmä grafické znázornenie nehnuteľnosti pred zmenou a po zmene s uvedením doterajších a nových parcelných čísiel, druhov pozemkov a ich výmer, ako aj údaje o právnych vzťahoch.
Tak isto oboznamuje s akoukoľvek zmenou. V geometrickom pláne sa môže znázorňovať aj vecné bremeno.
Vyhotovenie geometrických plánov
Geometrický plán môže vyhotoviť správa katastra. Taktiež ho môže vypracovať aj fyzická a právnická osoba, ak má podnikateľskú registráciu. Na vyhotovenie geometrického plánu treba osobitné oprávnenie vydané komorou geodetou. Kdo takéto oprávnenie nevlastní, musí si dať vyhotovený geometrický plán overiť autorizovaným geodetom, ktorý má oprávnenie na autorizovanie geometrických plánov podľa zákona Národnej rady Slovenskej republiky zbierky zákonov o geodézii a kartografii.
Pre potreby katastra sa používa len geometrický plán úradne overený správou katastra.
Geometrický plán sa vyhotovuje najmä na
- Rozdelenie nehnuteľnosti
- Úprava hraníc pozemku
- K žiadosti o stavebnú činnosť
- Zameranie stavby a vydanie kolaudačného rozhodnutia na užívanie stavby
- Zameranie rozostavanej stavby
- Príznania práva na nehnuteľnosť
- Zlúčenie nehnuteľností
Geometrický má tieto časti:
- Popisové pole
- Grafické znázornenie hraníc pozemkov a ich zmeny
- Výkaz výmer parciel a dielcov
Časti geometrického plánu musia byť spolu spojené spôsobom, ktorý vylučuje dodatočnú výmenu jednotlivých listov alebo častí. Autorizovaný geodet vyhotovený geometrický plán na vnútornej strane prerazí dierkovačom a trikolórovou šnúrkou prevlečie , zauzlí a prelepí štítkom, ktorý potvrdí svojou autorizačnou pečiatkou a svojím podpisom.
Popisové pole musí obsahovať tieto údaje:
- Vyhotoviteľ
- Kraj, okres, obec, katastrálne územie
- číslo plánu, mapový list
- pre aký učel
- vyhotovil
- dátum
- označenie nových hraníc v teréne
- záznam podrobného merania (meračský náčrt)č.
- text „Súradnice bodov označených číslami a ostatné meračské údaje sú uložené vo všeobecnej dokumentácii“.
- autorizačné overenie (meno, dňa, pečiatka, podpis)
- text k autorizačnému overeniu „Úradne overené podľa § 9 zákona NR SR č. 215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii“.
Kolónky zľava doprava
- v kolónke vyhotoviteľ sa uvedie názov a sídlo právnickej osoby, ktorá plán vyhotovila a má spôsobilosť vykonávať geodetické a kartografické činnosti a má svoje identifikačné číslo organizácie, ktoré sa uvedie pod týmito údajmi. V prípade fyzickej osoby sa v kolónke uvedie meno, priezvisko, adresa fyzickej osoby, alebo názov podľa živnostenského listu s adresou sídla. Ak geometrický plán vypracoval súdny znalec z oboru geodézie a kartografie uvedie svoje meno, priezvisko, názov súdu a jeho číslo.
- Tieto údaje sú miestom, kde sa daný objekt alebo pozemok nachádza a v akej katastrálnej mapy ho vieme vyhľadať. Katastrálne číslo udeľuje kataster nehnuteľností.
- číslo geometrického plánu sa skladá z priebežného, poradového čísla plánu lomeného číslom roka pridelenia priebežného čísla plánu subjektom spôsobilým vykonávať geodetické a kartografické práce, alebo z čísla zo znaleckého denníka.
- v kolónke geometrický plán na ... sa udá účel, pre ktorý je geometrický plán vydaný alebo za akým účelom sa plán vyhotovil. Udávajú sa aj všetky katastrálne čísla, ktorých sa geometrický plán týka
- vyhotovil sa udáva meno a priezvisko fyzickej osoby, alebo zamestnanca fyzickej a právnickej osoby, ktorá spĺňa podmienky ustanovené v § 5 zákona NR SR č. 215/1995 Z. z. o geodézii a kartografii v súlade § 4 týchto smerníc.
- dátum sa udáva, kedy sa geometrický plán expeduje investorovi alebo inej zadávajúcej osobe.
- Nové hranice môžu byť vyznačené v prírode rôznymi spôsobmi: kamennými medzníkmi, drevenými kolíkmi, hmoždinkami, zatlčenými klincami, na pevnom podklade farbou, ....
- odvolanie sa na obrázok, ktorý je mimo tejto listiny ale môže byť aj pripojený.
- v kolónke „autorizačne overil“ sa uvádza meno a priezvisko osoby, ktorá geometrický plán overila, podpis, dátum autorizačného overenia, predpísaný text autorizačného overenia a okrúhla pečiatka autorizovaného geodeta a kartografa. Pri autorizovaní geometrických plánov pre podklad znaleckej činnosti do kolónky „autorizačne overil“ píše sa meno a priezvisko súdneho znalca, dátum autorizačného overenia, predpísaný text autorizačného overenia, podpis a okrúhla pečiatka súdneho znalca z oboru geodézie a kartografie.
- v kolónke „úradne overil“ sa uvádza meno a priezvisko zamestnanca Slovenskej kartografie, ktorý má osobitnú spôsobilosť a v mene SK úradne overí geometrický plán, podpis, dátum úradného overenia, poradové číslo (položka) podľa registra overených geometrických plánov, predpísaný text autorizačného overenia a okrúhla pečiatka Slovenskej kartografie.
Grafické znázornenie
Grafické znázornenie je katastrálna mapa zhotovená k tomuto účelu.
Mapa je zmenšený generalizovaný obraz zemského povrchu, ktorý sa previedol do roviny kartografickým zobrazením a podľa zvolených hľadísk ukazuje polohu, stav a vzťahy vybraných prírodných, technických objektov a spoločenských javov. Generalizovanie je zjednodušenie tvaru alebo nahradenie tvaru zrozumiteľnou značkou, symbolom.
Grafické znázornenie je vytvorená mapa riešeného územia, ako aj bezprostredné okolie. Mapa je v neuvádzanej mierke. Obvykle mierka je taká aby sa zobrazenie zmestilo do určitého formátu. (A4)
V grafickom znázornení základné farby. Pôvodný stav je kreslený čiernou farbou, nový stav farbou červenou. Prevažne sa jedná o tyenké čiary. V grafickom znázornení je najtenšou čiarou čiara hrúbky 0,18mm. Obvykle čiara 0,25 mm. Je to preto, že geometrický plán sa nepoužíva priamo na stavbe, je len úradnou listinou.
Ak práva k nehnuteľnostiam sú graficky vyjadrené na iných podkladoch ako na katastrálnych mapách, doplní sa grafické znázornenie parcelnými číslami v zátvorkách a kresba polohopisu čiernou tenkou čiarkovanou čiarou.
O type a hrúbke čiar sa hovorí v geodetických normách.
Na každom pozemku je vykreslené parcelné číslo. Má mať výšku písma 2,00 mm. Ak je to číslo staré je vykreslené čiernou farbou, nové číslo červene, prebrané číslo z inej mapy ako katastrálnej sa udáva v zátvorke . Ak delím pozemok, každá z nových čísiel sa lomí ďaľším číslom. Pri zlučovaní sa dáva nové číslo.
Neplatná kresba sa ruší dvoma rovnobežnými červenými čiarkami kolmo na pôvodnej čiare. Taktiež okrem iného sa červenými čiarkami rušia aj pôvodné čísla.
V grafickom znázornení sa merané omerné mierypri nových hraniciach sa zobrazujú čiernou čiernou farbou a uvádzajú sa medzi znaky „- - „ . Niektoré omerné miery môžu byť nemerateľné , táto kóta sa predsa vykreslí ma ako rozmer sa píše „ n.m. „
Grafické znázornenie je vykreslené tak, aby sever smeroval k hornému okraju. Ak by z nejakých príčin tomu tak nebolo, sever sa musí znázorniť smerovou ružicou.
Ak mierka neumožňuje znázorniť potrebné úrovne podrobností, tieto sa vykreslia detailne mimo danú kresbu vo väčšej mierke. Tento detail sa označí zhodnou dvojicou veľkých písmien abecedy.