Stredná priemyselná škola stavebná

Hlavná stránka
O mne Moje predmety Hodnotenie grafických prác Zoznam predmetov na prihlášku na VŠ Termíny odovzdávania výkresov IV.B 10/11 Zoznam žiakov 1.B Zakladanie stavieb Stropy drevené a keramické Stropy ŽB Podlahy Schodištia Ploché strechy Sklonité strechy Pokrývačské práce Klampiarske práce Previsnuté konštrukcie a ustupujúce podlažia Obytné stavby Vodovod Plynovod Vykurovanie Výplne otvorov Dokončovacie práce Vetranie a klimatizácia Spriemyselnenie stavebníctva Priemyselné stavby Zoznam učebníc II. B

IvetaCibulova

Klampiarske práce

 

 KLAMPIARSKE PRÁCE

Sú konštrukcie vykonávané väčšinou z plechu.

Podľa miesta osadenia:

a, na streche:

- osadzovanie strešných okien, poklopov, snehových zachytávačov

- oplechovanie odkvapov striech, strešných úžľabí, nadmuroviek

- lemovanie múrov, nadmuroviek, komínov, ventilačných prieduchov, rúr

- kladenie hladkých plechových krytín

b, na priečelí budov:

- osadzovanie odpadových rúr

- oplechovanie ríms, odkvapov, balkónov a terás, balkónových múrov a  nadmuroviek, podokeníc

- lemovanie dilatačných škár

 

Materiály potrebné na klampiarske práce

Materiály potrebne na klampiarske práce: plechy, pásová a tyčová oceľ, drôty, drobný spájací materiál , materiál na spájanie a zváranie, drevene klátiky a laty, náterové latky, latky na tesnenia.

 

Plechy:

Pre klampiarske konštrukcie sa používa hlavne:

- oceľové pozinkovane plechy v maximálnej hrúbke 0,60mm

- z hliníka v minimálnej hrúbke                                 0,63mm

- z medi (mäkkej) v minimálnej hrúbke                     0,56mm

- z medi (polotvrdej) v minimálnej hrúbke                0,63mm

- oceľové tenké (čierne) v minimálnej hrúbke           0,70mm

 

Drobný spájací a pripevňovací materiál zahŕňa klince, nity, skrutky, nastreľovacie klince, skoby a pod..

 

Materiály na spájanie a zváranie: Na spájanie sa používajú mäkké spájky zo zliatiny cínu a olova, tavia sa pri teplote asi 200°C (podľa množstva olova v zliatine: čim viac olova, tým vyšší bod tavenia).

Na zváranie sa používajú rôzne druhy elektródy podľa druhu zváraného materiálu.

Drevene klátiky a laty sú väčšinou z mäkkého, ihličnatého reziva. Pre klampiarske prace sa normalizovali klátiky a laty priečneho lichobežníkového prierezu 60(40) x 45mm v dĺžkach od 60 do 250mm.

 

Výroba, spájanie a pripevňovanie klampiarskych prvkov

 

Výroba klampiarskych prvokov.

 

Prvky pre klampiarske konštrukcie sa v súčasnosti väčšinou vyrábajú priemyselne vo výrobniach mimo stavby s využitím výkonných strojov, ktoré nahradili predchádzajúci prácny ručný spôsob výroby. Priemyselne vyrobene prvky a dielce sa na stavbe väčšinou iba spájajú a pripevňujú. Voľne konce plechov sa už vo výrobe zosilňujú ohybmi, drážkami alebo návalkami.

 

Spájanie klampiarskych prvkov.

 

Klampiarske prvky sa spájajú drážkami, nitmi, spájkovaním, zváraním, preložením a zasunutím. Všetky spoje plechov musia byt v smere toku vody, aby voda nezatekala do konštrukcie.

 

Najpoužívanejší spôsob spájania je spájanie drážkami, pretože pozinkovane, mäkké medene a hliníkové plechy možno veľmi dobre ohýbať. Spájanie ohybom je menej prácne ako spájanie spájkovaním alebo nitovaním. Drážkové spoje pôsobia čiastočne ako dilatácia, pretože vyrovnávajú objemové zmeny pri striedavom otepľovaní a ochladzovaní plechu. Ich nevýhodou je, že drážky narušujú rovinnosť spájaných plechov a nie sú celkom vodotesne, najmä protitlakovej vode. Drážky môžu byt jednoduché alebo dvojíte, stojaté alebo ležaté.

 

Nityklampiarskych konštrukcii sú spájacie nity, ktoré nevyvodzujú väčšie sily na šmyk, preto ich drieky sú tenké a hlavy ploché. Nitovaním sa spájajú čierne, pozinkovane, hliníkové a medene plechy. Zinkové a olovené plechy sa nespájajú nitmi, pretože mäkkom materiáli sa nity uvoľňujú. Spoje medených plechov treba nitovať iba medenými nitmi.

 

Spájanie spájkovaním je vhodne vtedy, keď je potrebná vodotesnosť spoja. Spájky sa používajú podľa druhu plechu, vždy s nižším bodom tavenia ako je teplota topenia spájaných častí.

 

Spájanie zváraním sa používa najmä na spájanie oceľových časti konštrukcii, kde sa vyžaduje väčšia pevnosť spojov.

 

Spájanie preložením alebo zasunutím sa používa napr. pri krytí šikmých plôch so sklonom väčším ako 30°alebo pri spájaní plechových rúr, ktoré sa zasúvajú od seba a pod.

 

Pripevňovanieklampiarskych prvkov.

 

Klampiarske prvky sa k ostatným konštrukciám pripevňujú klincami, skrutkami a skobami, drôtenými príponkami, plechovými príponkami, hákmi a sponami.

Pripevňovanie klincami, skrutkami a skobami je najbežnejší spôsob pripevňovania.

Drôtenými príponkamisa pripevňujú predné okraje plechov, lemovanie ríms, výstupkov, oplechovanie podokenníkov. Oceľové príponky sú z pozinkovaného alebo oceľového plechu, na pripevnenie medených plechov treba používať iba medene príponky. Príponky zabraňujú nadvihnutiu, alebo odtrhnutiu plechu vetrom.  

Príponky sú - ležaté

- stojaté.

Klince alebo skrutky na pripevňovanie príponiek musia byť z rovnakého materiálu a musia mat rovnakú povrchovú úpravu.

 

Klampiarske výrobky a konštrukcie.

Spony

Spony pripevňujú odpadové rúry k priečelnej stene. Ich tvar ma  tvar odpadových rúr. Osové vzdialenosti spôn nemajú byt väčšie ako 2000mm.

Žľabové háky

Žľabovými hákmi sa pripevňujú strešné žľaby ku strešnej konštrukcii. Ku konštrukcii musia byt správne pripevnene; do krokiev najmenej dvoma klincami 4x80mm, do klátika skrutkami najmenej 4x40mm.

Strešné žľaby

Strešné žľaby zachytávajú a odvádzajú zrážkové vody zo striech.

Podľa umiestnenia sa delia na :

- pododkvapové

- nadrímsové

- nástrešné

- zaatikové

- medzistrešné

- špeciálne

.

 

Žľaby podľa tvaru majú:

- polkruhový tvar

- štvorhranný tvaru

Žľaby sa vyrábajú najčastejšie z pozinkovaného plechu hrúbky 0,60 mm. Okraje žľabov vystužujú návalky. Zadná hrana žľabu musí po osadení byť najmenej 20 mm nad úrovňou prednej hrany žľabu, aby pri naplnení žľabu vodou voda nepretekala smerom k priečeliu. Žľabové kusy sa vyrábajú v dĺžkach 1000 a 2000 mm a pri montáži sa navzájom spájajú nitovaním a spájkovaním. Dĺžka žľabu od žľabového čela alebo rohu ku žľabovému kotlíkunesmie byť väčšia ako 15000 mm. Dilatácia žľabov je pri kotlíkoch alebo rozvodiach. Spád žľabu ku kotlíku je 1 : 200 až 1 : 100, čiže 5 až 10 mm na 1 m žľabu.

 

Žľabové kotlíky

Kotlíkmi prúdi voda zo žľabov do odpadových rúr. Najbežnejšie sú jednoduché kónické žľabové kotlíky . Kónické žľabové kotlíky sa zavesujú na návlaky žľabov a pripevňujú sa k žľabu nitovaním.

Žľabové kotlíky majú v spodnej časti najmenej 80 mm dlhé hrdlo, jeho prierez zodpovedá prierezu odpadovej rúry a mierne sa zužuje pre ľahšie zasunutie do odpadovej rúry.

 

Odpadové potrubie

Odpadové rúry majú štvorcový alebo kruhový prierez. Prierezová plocha odpadovej rúry sa navrhuje podľa veľkosti odvodňovanej strechy. Na 1 m2 pôdorysnej plochy strechy sa počíta 0,8 až 1 cm2 plochy prierezu odpadovej rúry. Odpadové rúry sa pri montáži zasúvajú do seba na dĺžku 60 mm v smere toku vody. Na jednoduchšie zasunutie v pozdĺžnom smere rúry sú mierne kónické a osadzujú sa širším prierezom hore. Na kanalizačné rúry sa pripájajú odpadové rúry nasadením do hrdla liatinovej rúry a prekrytím plechovou manžetou.

 

 

K murivu sa odpadové rúry pripevňujú sponami tak, aby návlaky rúr dosadali na spony. Príslušenstvo odpadových rúr tvoria kolená, odskoky, výtokové kolená, prechodové kusy, krycie manžety, odbočky a spony

 

Oplechovanie

Oplechovanie sa na prednej strane zväčša ukončuje odkvapnicou a na zadnej strane úpravou na napojenie na súvisiacu konštrukciu. Najmenší sklon oplechovania je 5 %. Presah odkvapnice musí byť pri oplechovaní odkvapov striech, balkónov a terás aspoň 50 mm, pri ostatnom oplechovaní aspoň 30 mm.

Podľa umiestnenia existuje oplechovanie

- odkvapov

- úžľabí

- nadmuroviek

- ríms

- podokenníkov

 

Obrubovanie

Obrubovanie strešných nadmuroviek a iných prienikov strešnej krytiny má vodotesne nadpájať  krytiny na zvislé plochy častí vystupujúcich nad krytinu. Obrubuje sa najčastejšie pozinkovaným plechom hrúbky 0,60 mm. Podľa druhu krytiny sa určuje aj tvar obrubovania.

- Obrubovanie múrov a nadmuroviek

- Obrubovanie komínov

- Obrubovanie okraja štítu

- Obrubovanie tyčí a rúr .Najmenší sklon obrubovania je 5 % (3°).

 

Hladké plechové krytiny

Hladké plechové krytiny pokrývajú strechy v horských a drsných podmienkach. Norma pre plechové krytiny predpisuje najmenší sklon strešnej roviny 5 % (3°). Krytina sa kladie najčastejšie z tabúľ 660 x 2000 mm alebo 1000 x 2000 mm. Krytina sa pripevňuje k debneniu a pri odkvape na podkladový plech. V smere spádu jednotlivé krytiny spája dvojitá ležatá drážka. Pod krytinu sa podkladá vždy jedna vrstva nepieskovanej asfaltovej lepenky.

Plechová krytina rýchlo odvádza vodu a sú tesné proti vode a snehu. Ich nevýhodou sú vyššie udržiavacie náklady na obnovovanie ochranných náterov.

 

Strešné okná, poklopy, zachytávače snehu, ventilačné nadstavce

Strešné nadstavce sú normalizované v rozmeroch 600x600mm a 600x800mm. Používajú sa na prielezy k strechám.

Strešné okná v klampiarskom vyhotovení majú normalizovaní rozmer 600x600 a používajú sa na osvetľovanie pôjdového priestoru. Na stavbu sa dodávajú kompletizované, zasklené a so základným náterom.

Snehové zachytávače zabraňujú utrhnutiu, posúvaniu a podaniu naviateho snehu zo strechy.

Ventilačné nadstavce zlepšujú prirodzený ťah. Vyrábajú sa z pozinkovaného plechu hrubého 1mm. Priemer ventilačného nadstavca určuje priemer rúry, na ktorú sa nasadzuje nadstavec.

 

KLAMPIARSKE KONŠTRUKCIE A PRÁCE NA STRECHE

Klampiarske konštrukcie a práce súvisiace so zastrešením sa člení podľa výrobkov a spôsobu ich montáže na:

-      žľaby

  • žľabové kotlíky
  • oplechovanie odkvapu                                                                                                                                  
  • oplechovanie úžľabia
  • oplechovanie komínov
  • lemovanie strešných nadmuroviek a prienikov
  • krytie strešných nadmuroviek a dilatačných škár
  • plechové krytiny hladké
  • strešné okná, poklopy, snehové zachytávače a ventilačné nadstavce                                            

 

ŽĽABY- podľa umiestnenia rozlišujeme žľaby :

  • pododkvapové
  • nadrímsové
  • nástrešné
  • medzistrešné
  • zaatikové
  • špeciálne

 

Podľa tvaru:

  • polkruhové
  • oblé
  • štvorhrané

 

Žľaby sa najčastejšie vyrábajú z pozinkovaného plechu hrúbky 0,6mm. Okraje žľabov sa vystužujú návalkami a zadná hrana žľabu musí byť najmenej o 2cm vyššia než predná hrana žľabu, aby pri naplnení žľabu vodou nedošlo k pretekaniu smerom k priečeliu.

 

KLAMPIARSKE KONŠTRUKCIE A PRÁCE NA PRIEČELÍ

  • oplechovanie ríms
  • oplechovanie parapetov
  • oplechovanie balkónov a terás
  • markíz
  • osadzovanie odpadových rúr